26.12.2013
Наш головний принцип, сказав у виступі на підсумковій спільній нараді року про стан виконання Угоди в 2013-му між Головним управлінням освіти і науки, молоді та спорту і Львівською обласною організацією профспілки працівників освіти і науки України в.о начальника цього підрозділу виконавчої влади області Роман Петрович Бабій.
Аналіз виконання пунктів і розділів Угоди профлідер Марія Яцейко і представник сторони роботодавця розподілили, як скерувало саме життя: профспілка зробила наголос на пунктах оплати праці, соціальних гарантіях, її соціальний партнер - на якості функціонування освіти.
Обоє доповідачів дійшли висновку: стовідсоткового успіху в дотриманні букви Угоди як Трудової Конституції обласного рівня для трудових колективів ще не досягнуто, але напрацьована ділова повага до неї і соціальна звичка нею керуватися і поважати.
За словами Марії Яцейко, Угода обласної організації профспілки і управління освіти є стратегічним документом взаємостосунків захисника соціальних інтересів людини праці і роботодавця. В первинках укладено 90 відсотків колдоговорів. Цифра, начебто, не «відмінна» , зате реальна і вмотивована, оскільки в області чимало малокомплектних шкіл, які приєднуються до колдоговорів і Угод вищого рівня освітянської структури. Угода спрацьовує на найважливіше сьогодні для громадської професійної організації – мотивацію членства, є поважним документом у відстоюванні моральних та матеріальних благ спілчан. Про що у 2013-му засвідчили перипетії з виплатою винагороди за сумлінну працю, коли, згідно взятих зобов’язань, виплатили в школах-інтернатах обласного підпорядкування – 90 відсотків, у закладах освіти м. Львова, Пустомитівському, Турківському районах – 75-80 відсотків, а в таких районах як Самбірський і Дрогобицький, виникли правові підстави відстоювати свої права на винагороду крайніми методами - вдаватися до акцій протесту.
Марія Григорівна наголосила: важливо вже сьогодні працювати спільно з депутатським корпусом на місцях, домагатися необхідної цифри в рядках місцевого бюджету.
Невирішені проблеми в спілчанських організаціях з виплатою відряджень, чимала заборгованість у Яворівському, Радехівському, Стрийському, Дрогобицькому районах, в місті Бориславі та Червонограді. З порушенням трудового законодавства в декількох районах проводили виплати відпускних не однією сумою, а вона була розкидана помісячно.
На численні звернення спілчан спільно і результативно попрацювали соціальні партнери над вдосконаленням системи післядипломної освіти і підвищення кваліфікації вчителів, проводяться спільні правові навчання, конкурси з охорони праці, за листами і зверненнями спілчан виїжджають на місця фахівці управління освіти та профспілок, у тому числі профспілкові правові інспектори.
Обласний профлідер сказала, що в наступному році працюватимуть з Головним управлінням «точково» в контексті спільної Угоди. Йдеться, для прикладу, про проблеми житла для спілчан, оздоровлення, розвиток масового спорту.
Цьогоріч вдалося добитися підвищення зарплатні і першого розряду тарифної сітки. Надалі в цьому плані передбачається для профспілки нелегка праця, яка має бути солідаризованою на всіх рівнях. Згідно проекту державного бюджету підвищення зарплатні передбачається не раніше липня 2014-го.
Цікавою стала в році, що минає, ініціатива Сокальської районної організації, яка нагородила безкоштовними путівками в освітянський профспілковий пансіонат «Пролісок» 8 своїх переможців конкурсу «Вчитель року». Дбати про розвиток своєї трускавецької оздоровниці треба всією обласною освітянською громадою.
У своїй звітній доповіді в.о начальника Департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації Роман Петрович Бабій, він, до речі кажучи, багато років курував соціальні питання і співпрацю з профспілкою на посаді заступника керівника, визначив для присутніх на нараді голів районних та міських профспілок, керівників освіти, головні напрямки роботи на наступний 2014 рік, акценти у виконанні Угоди та колдоговорів.
Йдеться про збільшення кількості місць для дітей в системі дошкілля області, роботу з обдарованими дітьми. Планується ввести в експлуатацію і реконструювати близько 27 освітніх установ, поповнити парк шкільних автобусів Жидачівського та Жовківського районів. Це – нові робочі місця, покращення умов праці освітян.
Керівник освіти області звернувся до галузевої профспілки, її структурних підрозділів подбати не лише про належне фінансування зарплат, премій, допомог, але й до заохочення трудових колективів про участь в мікропроектах, які передбачають покращення умов праці, нові рівні освіти, кошти на які виділяються при співфінансуванні місцевими громадами, та із залученням спонсорських коштів.
Роман Петрович Бабій вніс пропозиції до проектів спільних постанов: приймати програми розвитку освіти після експертизи їх профспілками; оновити спільні робочі комісії. І це теж засвідчило неформальність і зацікавленість роботодавця у співпраці з громадською організацією.
Заступник голови обласної організації профспілки працівників освіти і науки Галина Долішня виступила з аналітичною доповіддю, не минала гострі кути в питаннях виконавської дисципліни організаційних ланок, дотримання статутних вимог, мотивацію членства, фінансове зміцнення профспілки. Йшлося про ставлення до альтернативних профспілок, які в області є нечисленними і не мають права брати участі у підписанні Угод з владою та роботодавцями, однак часто-густо намагаються робити собі імідж на чужій праці. Проте є аспекти, де з ними можна і треба співпрацювати для блага загальної справи.
Львівська обласна організація профспілки освітян налічує 1646 первинних організацій, що об’єднують 108434 члени профспілки. За три останні роки організація втратила з різних об’єктивних і суб’єктивних причин понад 4 тисячі членів. Галина Мирославівна застерегла від «нарощування» членства за рахунок пенсіонерів, що не виключає уваги профспілки до цієї категорії освітян. Наголосила на роботі з кадровим резервом серед молоді, резервах членства серед категорії студентів, викладачів і учнів профтехучилищ. Новообраний голова профкому Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Качмар упродовж теми сказав ( можливо, допомогло «свіже око» в підходах до роботи), що цьогоріч у виші до профспілки вступило 200 нових членів, вийшли з профспілки десятеро.
В обговоренні доповіді взяли участь, внесли пропозиції і поправки голови профкомів Львівської політехніки та Лісотехнічного університету Володимир Гайдук та Анатолій Бойко.
Соціальні партнери побажали активові здоров’я, плідної праці в 2014 році.