11.10.2013
8 – 10 жовтня 2013 року працювала щорічна Школа практичного досвіду фахівців Правової служби Профспілки.
Отримати нові знання, обговорити новини законодавства, обмінятися досвідом роботи зібралися юрисконсульти, правові інспектори праці Кримської республіканської, обласних, Київської та Севастопольської міських організацій Профспілки працівників освіти і науки України.
Від Львівської обласної організації Профспілки в роботі Школи практичного досвіду фахівців Правової служби Профспілки взяли участь Корчинський Василь Богданович – юрисконсульт та Малярчин Мирон Володимирович – правовий інспектор праці обласної організації Профспілки, якого, до речі, було нагороджено Почесною грамотою Федерації профспілок України.
Урочисто-діловим моментом стало відкриття школи, який провели Голова Профспілки освітян Георгій Труханов, заступник голови Федерації профспілок України Сергій Кондрюк, заступник Голови Профспілки Сергій Романюк.
У спілкуванні з юристами Георгій Труханов наголосив на важливості компетентної правової служби у територіальних організаціях. «Ваш досвід і знання потрібні не лише в управлінні чи реформуванні законодавства країни, а – найголовніше – нашим спілчанам щоденно потрібна фахова допомога та порада. Системна законотворча, експертно-аналітична робота та практична правова підтримка освітян – сьогодні одне з пріоритетних завдань діяльності нашої Профспілки і кожної її ланки», – наголосив Голова окреслюючи основні аспекти удосконалення форм та методів захисту прав спілчан.
Насамкінець він висловив сподівання, що у ході навчання фахівці розглянуть актуальні правові питання й обміняються досвідом практичної роботи на місцях.
Заступник голови ФПУ Сергій Кондрюк зупинився на основних векторах та напрацюваннях Федерації у питання оплати праці працівників бюджетної сфери. Так, він зазначив, Федерація профспілок неодноразово наголошувала, що правовий нігілізм у питання мінімальної заробітної плати, може спричинити невідворотні наслідки у суспільстві, що погіршить систему соціально-економічного захисту працюючих. «Роботодавці не хочуть визнавати право на рентабельну працю в країні… А заробітна плата – це не додаткові видатки, а кошти, які влада повинна платити за кваліфіковану працю, – зазначив Сергій Кондрюк.
Далі роботу школи продовжили представники Міністерства освіти і науки України. Зокрема, начальник відділу представництва в судах юридичного департаменту МОН Максим Дорофеєв розповів про співпрацю галузевого міністерства із профспілковими організаціями з питань здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та освіту в установах та закладах освіти; Ольга Малишева – головний спеціаліст департаменту загальної середньої освіти МОН – зупинилася на питаннях нормативно-правового регулювання організації роботи та атестації педагогічних та керівних працівників начальних закладів.
Звершенням роботи першого дня школи стали виступи Олени Расторгуєвої –державного інспектора Державної інспекції України з питань праці – щодо спільної роботи з профспілковими організаціями у здійсненні державного нагляду та громадського контролю за дотриманням трудових прав в установах та закладах освіти та Антоніни Клименко – начальника управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки – з питань оплати праці освітян та фінансування галузі вцілому.
Активний тон навчанню задали заступник головного правового інспектора праці Федерації профспілок України Ірина Сидоряк та старший науковий співробітник Академії педагогічних науки Тетяна Ремех, які провели тренінг за темою «Особливості здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю в установах та закладах освіти. Організація діяльності правових та громадських інспекторів праці: правові та організаційні аспекти». Увесь тренінг відбувався за блочною схемою і поєднував теоретичну та практичну частини. Так, учасники моделювали конкретні правові ситуації та шляхи їх вирішення, працювали у групах, презентували результати своєї діяльності, обговорювали результати доробок. Ірина Сидоряк, підбиваючи підсумки, наголосила на системному навчанні громадських інспекторів праці, особливостях їх подальшої роботи у первинних профспілкових організаціях, формуванні звітності тощо.
Не менш цікавою для правовиків була лекція Павла Матяша – начальника відділу судової експертизи документів громадських формувань Державної реєстраційної служби України. Лектор, зокрема, зупинився на питаннях правового регулювання діяльності профспілкових організацій.
У ході роботи школи також обговорювалися статути профспілок, їх зміст, порядок прийняття та внесення змін. Особливий акцент зроблено на особливостях легалізації профспілок та проблемних питаннях, які відбуваються у зв’язку з цим. На завершення колегам надано можливість обмінятися досвідом під час круглого столу на тему: «Фаховий досвід та практика реалізації повноважень виборних профспілкових органів щодо здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю, визначених Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», Статутом Профспілки». Модераторами заходу виступили фахівці апарату центрального апарату Профспілки – завідувач юридичного відділу Сергій Курилкін та головний юрисконсульт відділу Валентин Паливода.
Загалом, організаційна та змістова складові семінару досить схвально оцінені учасниками заходу. Таким, на їхню думку, має бути сучасне навчання у школі практичного досвіду, де поряд із лекційно-теоретичним аспектом відбуваються тренінги, дискусії із проблемних моментів та безпосереднє спілкування із представниками різних міністерств та державних служб.