Львівська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України
ГоловнаМапа сайтуE-Mail Виконавчий апаратПравова консультація

Офіційне інтернет-представництво Президента України

Офіційний портал Верховної Ради України

Урядовий портал

Міністерство освіти і науки України

Міністерство соціальної політики

Федерація професійних спілок України

ЦК профспілки працівників освіти і науки України
Освітній портал Львівщини

 ОСНОВА Педагогічний часопис Львівщини

В лещатах обставин, але …
08.04.2015

 

Профспілкова звітно-виборна конференція освітян Сколівщини,  а це 1515 членів профспілки, 62 первинки, в числі яких 13 профгруп, яких презентувало понад сто делегатів, була представницькою не лише в межах своєї галузі. На запрошення її профлідера Володимира Мотрунича, якого, скажемо наперед, одноголосно переобрали на наступну - повну третю каденцію, прибули колеги- профспілчани з культури, охорони здоров’я, лісових галузей, соціального захисту. Володимир Ількович, депутат райради і голова районної освітянської профспілки, є водночас  профлідером Об'єднання профспілок Сколівщини. На етапну галузеву конференцію найчисленнішої громадськї організації прийшли голова районної ради депутатів Микола Романишин, голова райдержадміністрації Ігор Свистун, правовий інспектор праці обласної галузевої профспілки Мирон Малярчин, головний освітянський роботодавець району  Любомир Губиш, за власним бажанням -священник отець Юрій Хомуляк та 18 депутатів Сколівської районної ради, серед яких більшість – освітяни. У цьому контексті можемо сказати: ця района освітянська профспілка загартувала в своїх рядах ще одного управлінця , який з освіти і з почесної громадської посади, де трудився 10 років, заступника голови райради галузевої профспілки переходить на посаду заступника голови райдержадміністрації.

Профспілка освітян Сколівщини не може поскаржитися на непорозуміння з соціальними партнерами: всі свої – уродженці цього краю, всі все знають, а економічні реалії створюють такі лещата, каже Володимир Мотрунич, що місячні борги і виплата із запізненням заробітної плати освітянам створює у сім’ях надзвичайні проблеми. Тому й запросив поважних керівників району, щоб з перших уст вчителя почули запитання: як жити, коли кожен п'ятий освітянин району має позику в банку? В одній школі з 35 членів трудового колективу 18 мають банківські позики. Затримка зарплати -  невчасна проплата банківських платежів - нарахування пені - нові борги і економічна удавка на шиї людини праці. Середнє педнавантаження в районі – 13,5 годин не дає можливості відкладати кошти про запас.   Профспілка скерувала листи до Президента, Уряду, облдержадміністрації, щоб до освітянської субсидії Сколівщини додали 1,8 млн. грн. Це та позика минулого року, яку довелося взяти для виплати зарплати за останній місяць 2014 року, коли ще  до задіяння механізму освітянських субвенцій.

В краю, багатому лісами, не залишилося жодного виробничого підприємства, крім сотні пилорам, які щодо сплати податків до місцевої казни проблематичні, як невловимі месники. Деревина  вислизає з регіону, немає тут її переробки. Депутатський корпус, за словами Володимира Мотрунича, приймає рішення не дозволити вивіз кругляка за межі Сколівщини. Багатьом депутатам від освіти районний профлідер по-колегіальному відверто сказав: ви, директори, люди надто залежні, думайте і обирайте до місцевих рад тих, хто може відстояти державницьку, господарну позицію, тоді буде добре й нам, працівникам бюджетних галузей.

 Безробіття  в гірському краї породжує наступні проблеми: на місце тих, що виходить на пенсію, чого гріха таїти,  і через «телефонне право», працевлаштовують інших. Працюючі вчителі не мають можливості отримати ще кілька годин на шляху до ставки. Починаємо розбиратися, каже Володимир Ількович, (засідання профради і Президії  відбуваються за участі соціальних партнерів від влади, і … опускаємо руки.  Кожного жаль, кожен виживає в цій складній економічній прірві.

Про своїх колег-профспілчан, продовжує головний доповідач, можу і хочу сказати тільки добре: я - прапор в руки, вони вже біля мене. Випробувані в акціях протесту і в боротьбі за свої соціальні права. Завдяки солідарності відстояли доплати до скромної вчительської зарплати: за престижність – 20 % і сумлінну працю в межах 60-70 відсотків в залежності від якості роботи і педнавантаження. В колдоговорах, якими охоплено всі освітянські трудові колективи, внесли реальні додаткові соціальні пільги - додаткові відпустки окремим категоріям працівників, у тому числі 30 днів, а не 24, обслуговуючому техперсоналу. Подбали спільно з роботодавцем про безкоштовні доїзди вчителів до місця праці і безкоштовні медогляди. Об'єднання на рівні профспілок району, в багатьох випадках допомагає вирішувати важливі соціальні питання.

 Є проблеми з відрахуванням коштів – 0,3 та 0,2% від фонду зарплати на культмасову роботу та охорону праці. І нема проблем з людяністю у ставленні один до одного, а це немало. Нещодавно втратили свого молодого активного спілчанина з Верхнього Синьовидного. Вирішили: профспілка візьме під опіку його сім'ю.

 Первинні профспілкові перераховують районній галузевій структурі 25% своїх внесків для кооперування коштів. Кожна організація отримує звіт про їх використання. Прозорість в цій справі - надання матеріальної допомоги, витрат на навчання профактиву, проведення оздоровчої та культмасової роботи, додає віри в організацію. Формує її позитивний імідж.

В цьому допомагає  й непогано налагоджена інформаційна робота - регіональна профспілкова газета «Життя і праця» надходить у всі школи району, оформляють для оперативності свій районний профспілковий сайт. Відкритості і віри в  справедливість, а цього дуже бракує в суспільстві, районній освітянській профорганізації додає й те, що на звітно- виборній конференції поряд з традиційним обранням керівних органів, делегатів на обласну звітно-виборну, постанови про нові завдання на наступні 5 років, сколівчани визначають кандидатури  і обирають членів професійної атестаційної комісії та районної комісії соцстраху від профспілкової сторони. Ці кроки  теж додають мотивації перебування  у цій професійній спілці.


Щиро вітаємо із Днем народження!

ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

79005 м. Львів, проспект Шевченка,7 кімн. 43-47,
факс: (032) 235-70-70
e-mail: profspilkaosvity@litech.net

FB сторінка Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України

© 2009. Львівська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України. Всі права застережено.

               Проспект Т. Г. Шевченка, 7, кімната 43-47, Львів 79005, тел. (032) 235-70-82
© 2009 WebMaisternia