30.01.2015
Ще до звітно-виборної конференції голова Перемишлянської районної організації профспілки працівників освіти і науки Роман Хімко відчував невдоволеність соціального партнера – місцевої влади. За його ініціативи та активності в обороні соціальних прав спілчан в район часто приїжджали юристи обласної організації освітянської профспілки Мар’ян Калин і Мирон Малярчин на допомогу профактивові. Йшлося про те, щоб у правовому полі профспілок вибороти виплати боргів із зарплати, відсотки за сумлінну працю.
Перед самою конференцією спробували наполовину знизити відсотки за престижність праці, заклавши занижену цифру в місцевий бюджет, який сесія райради затвердила.Вже наступного дня профспілка освітян діяла, розібравшись, що й до чого. І домоглася, що наступна депутатська сесія внесе поправки.
Як скаже на звітно-виборній профспілковій конференції завідувач райво Остап Горлатий, він неправильно зорієнтувався, сподіваючись, що цифри цих відсотків залишаться непорушними до кінця навчального року, тобто до вересня. Та й не хотів звинувачень, що через його поправки не приймають бюджет району. Маючи серед депутатського корпусу райради колишню освітянку, тепер керуючу апаратом Перемишлянської райради депутатів Галину Горинецьку, яка не будучи членом освітянської профспілки, не пошкодувала часу прийти і виступити на звітно-виборній зі звинуваченнями профлідера і завідувача райво, що «не захистили» відповідну цифру в процесі прийняття бюджету, тобто 20 відсотків за престижність праці вчителям. Втім, освітяни не відчули, на жаль, її авторитетної підтримки в робочому режимі. Пані Галина не вказала освітянам і громадській організації на підводні рифи, які, судячи з її тлумачень, прекрасно знала. Але по-людськи, по-колегіальному не вчинила. Вочевидь, Галині Євгенівні було важливіше тримати камінь за пазухою на зібрання, на яке прибули 82 делегати від освітянських колективів, представляючи 47 первинних профспілкових і 1160 членів освітянської громадської організації.
Чому, пояснили самі освітяни. Вчитель математики, делегат конференції Богдан Воронович сказав:
- Ще 5 років тому у нашій лексиці взагалі не було таких слів, як «акція протесту», «відстояти свої права»… Ми стали людьми з гідністю. Перестали боятися 2 і 3 поверху в «білому домі». (Приймальні і кабінети районної ради депутатів і райдержадміністрації – авт.). Ще рік чи два тому, Роман Хімко казав: ви йдіть наперед, а я - за вами. Тепер він каже: я йду вперед, а ви - за мною. Тому вважаю, що він набув досвіду, сміливості і сили бути нашим профспілковим лідером. Буде ще сміливішим і незалежним, як напише заяву на звільнення з посади методиста райвідділу освіти і займатиметься тільки профспілковою роботою.
(Додамо тут і визнання завідувача райво, яке зробив, однак, абсолютно цивілізовано і з розумінням ролі профспілки: при невиплаті належного відсотка за сумлінну працю» Роман Володимирович подав мене на «гарячу урядову лінію…»).
У зв’язку з тим, що я вчитель математики, - продовжив п. Воронович,- то скрупульозно прорахував, скільки треба грошей на виплату 20 відсотків за престижність праці освітянам району – 1млн. 800тисяч грн., а не 3мільйони, як сказав в.о. голови райдержадміністрації Роман Андрусишин.
На звітно – виборну конференцію завітали на кілька хвилин очільники району. Роман Богданович Андрусишин взяв слово поперед звіту голови районної організації освітянської профспілки, посилаючись на велику зайнятість державними справами, тому почути освітян йому не вдалося. Але делегатам було, однак, відрадно, чути, що він докладе зусиль, щоб Перемишлянський район не був поодиноким в області, де престижність працівників освіти фінансово поціновують найнижче.
Голова первинної профспілкової організації Перемишлянської гімназії Леся Боршовська сказала: важливо подбати і про технічний персонал освітянських установ, які лише одного року отримали кошти на оздоровлення.
До цієї конференції готувалася, вочевидь, не лише Президія районної організації. Мабуть, не зле, що спілчани не байдужі до такого етапного заходу, який відбувається в житті освітянської громади раз на п'ять років. Однак треба ще навчитися відповідальності за свої слова і свого вибору .
Працівник освіти задала з місця запитання про рівень оплати праці голови районної організації та де він відпочивав. При цьому відмовилася представитися. Мені, каже, доручили про це запитати. Хто? Невідомо.
Тож надійшла пропозиція, запитання усні і письмові не мають бути анонімними. Всі претензії – прозоро і чесно, для провокацій і зриву конференції – певний імунітет.
Сам районний профлідер Роман Хімко був небагатослівним. Однак те, що протягом звітного періоду 8 осіб вибули з профспілки, а 42 вступили, доволі промовистий. Позитивну динаміку мали і в кількості укладених колдоговорів. Важливо, щоб стало законом, сказав Роман Володимирович, а головний освітянський роботодавець Остап Горлатий поглибив цю тезу – звіти про їх виконанняпроводились на зборах трудового коллективу, відбувалися за участі представників влади, учнівської та батьківської громади.
Особливої уваги профспілки потребують, зазначив п. Хімко, сільські дошкільні заклади району, які не завжди мають належне від сільських рад.
Спонукує, мабуть, до перестановки акцентів у плані роботи районної організації в наступній каденції і цифра, озвучена у звіті ревізійної комісії: на культмасову роботу витрачено 7 тисяч гривень, на матеріальну допомогу 145 тисяч гривень. Мало що залишається й на навчання профактиву, передплату профспілкової преси, яка відіграє не останню роль в інформуванні спілчан про те, що громадська організація на всіх рівнях її структури відіграє чималу роль в обороні соціальних стандартів вчителя.
Голова обласної організації профспілки працівників освіти і науки Марія Яцейко наголосила: завдяки активності спілчан, голів первинних профспілкових, Перемишлянщини у тому числі, вдалося добитися виплат не менше 50 відсотків за сумлінну працю, 20 відсотків за престижність праці, які мають, крім Львівщини, ще у Києві. Вибороли і доплати за завідування кабінетами, класне керівництво, доплати бібліотекарям. Тільки на 10 відсотків скорочено в області штат методкабінетів, у той час, коли в інших областях – на 30-50 відсотків.
Слово про роботу районої профспілки від директорського корпусу виголосив Михайло Данилів. Позитивну оцінку роботі районної громадської організації дали голова профкому Іванівської НВК Марія Зьомко, делегати первинок сільських шкіл Василь Чубко, Григорій Рій.
На альтернативній основі – було запропоновано дві кандидатури - більшістю голосів 79 за, троє утрималися - на наступну каденцію освітяни обрали головою Перемишлянської районної організації пофспілки працівників освіти і науки України Романа Хімка. Він, як і обіцяв, одразу вручив заяву на звільнення з посади методиста присутньому тут завідувачу райвідділом освіти.
На конференції з правовими роз'ясненнями по ходу дискусій виступив завідувач відділу соціально-економічного захисту обласної організації профспілки Мар'ян Калин.
Делегати обрали керівні органи, делегатів на обласну звітно- виборну конференцію, прийняли Постанову, в якій означили головні напрямки роботи своєї громадської спілки.