28.01.2015
Ці слова голови Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки Марії Яцейко прозвучали в її виступі на завершення звітно-виборної конференції Шевченківської районної організації галузевої профспілки Львова. Це була квінтесенція численних виступів представників від 77 делегатів на цьому зібранні в Будинку вчених, які представляли 47 первинок і 2231 спілчанина цієї районної галузевої громадської організації.
На конференцію запросили директорів, керівників дошкільних закладів, головного роботодавця – завідувачку районним відділом освіти Галину Синицьку. У кожному виступі, попри думки про роботу, звучала вдячність своєму профлідерові. Їй, Наталії Кузів, утретє доручили вести в цих складних соціальних умовах човен громадської організації.
Доки в її голосі хвилювання, коли звітує і виступає перед нами, сказала одна з найбойо-витіших голів первинок гімназії «Престиж» Заслужена вчителька України Лариса Куляба, доти маємо свідчення: в Наталії Антонівни є переживання і небайдужість до нашої спільної справи, бажання працювати і відчуття, що багато чого ще треба зробити.
Чудово розуміємо – на конференції були присутні кращі з її команди, але цю команду треба було зуміти створити. За словами Галини Синицької, голови первинних профспілкових – цвіт учительства району. Тому можна в якійсь мірі зрозуміти обрання Наталії Кузів одноголосно на безальтернативній основі. А відтак і щирі слова завідувачки районним відділом освіти до присутніх тут керівників освітянських закладів: прислухайтеся до своїх голів первинних профспілкових, вони завжди подадуть вам цікаву думку, не приймайте рішень без їх участі. Так звикли працювати ми з Наталією Кузів.
Звідки «ростуть ноги» профспілковості освітянського роботодавця? На це питання вона й сама дала відповідь: «Пам’ятаємо, як в обласному центрі профспілка вборонила відділи освіти …» Це, крім тих соціальних баталій, які провела обласна галузева в обороні соцстандартів освітян від зазіхань виконавчої влади, коли наприкінці минулого року довелося різними формами і методами – від листів-звернень до зустрічей з народними депутатами на запрошення обласної організації освітянської профспілки,- зберегти доплати і все те, що досягнули освітяни в оплаті своєї праці за участі професійної громадської організації.
Спілчани Шевченківського району, сказала у своєму виступі Наталія Кузів, надіслали нещодавно понад сотню листів до органів влади з цього приводу.
Тільки завдяки профспілці, додамо слова з виступу завідувачки райво, бібліотекарі отримали 50 відсотків доплат, індексацію зарплат та інше, тому цілі колективи повертаються в цю профспілку. Власне Шевченківська районна працює, як наголосила голова профкому спеціалізованої середньої школи № 81 Галина Кобзіста, в умовах існування альтернативної. Коли в їх школі існує інша і коли треба вести індивідуальну роз’яснювальну роботу з молодими вчителями, яких в колективі більшість, котрі, на відміну від ветеранів, «недовго тримаються школи», шукаючи бвльші матеріальні статки, в таких умовах наполеглива робота, пропаганда і агітація - теж небезперспективна.
Ветеран профспілкового руху ( так сказала про себе голова профкому одного з навчально-виховних комплексів району Мирослава Боднар), наголосила: ми чітко виокремили мотивацію членства у нашій профспілці. Коли кілька людей, які пішли в іншу, забажали за наш рахунок оздоровити своїх дітей, ми пояснили: це неможливо, як і отримати в наших правових інспекторів юридичну консультацію. Аналогічно й для тих, - продовжила думку член профкому середньої школи №53 Галина Гетьман, що вирішили зекономити на проф-внесках, щоб «купити собі светр». Вони не розуміють, що втратили б не один светр, якби не наша солідарність і структура професійної спілки, її дієздатність. Інакше ми просто випустили б пару на кухні і поміж собою, дарма обурюючись, що нам знімають доплати за класне керівництво, сумлінну працю і престижність вчительської праці, якби усе це не акумулювала і донесла до влади потужна професійна організація – профспілка працівників освіти і науки України на районному, обласному і на рівні Центрального Комітету.
Профактивістка ДНЗ № 95 Ірина Пукало наголосила: «дошкільники» відчули сенс профспілкової солідарності, коли зуміли добитися відчутних доплат до зарплати вихователям і не тільки, не кажучи вже про культурно-оздоровчі можливості, привітання ювілярів, кращих за професією, ветеранів праці.
Директор СЗШ №20 Наталія Сяркевич зробила акцент на особистості профлідера, яку, каже, добре знаємо, бо «Наталія Антонівна починала з нашої школи свій трудовий шлях. У нас одна профспілкова організація завдяки її безперечному авторитетові. Вона уважна і доступна кожному спілчанинові, виручить у важкій ситуації, як це було, коли люди хворіли, потрапляли у скруту». Так, у цей день люди все пригадали і голові районної організації, і голові обласної. Пізнавальні поїздки рідним краєм, за кордон, завдяки давнім зв’язкам з Дольносльодскою організацією профспілки вчителів Польщі, де, як помітила завідувачка Шевченківського районного відділу освіти, теж поважають Марію Григорівну Яцейко. Тож запропонувала налагодити такий напрямок роботи, як профспілковий туризм та діяльність профспілкової кредитної спілки, оперуючи процентами кредитів значно нижчими, ніж нині банківські.
Марія Яцейко пообіцяла вивчити питання кредитної спілки, прозвітувала щодо пропозиції спілчан більше уваги приділяти навчанню голів ревкомісій – розроблено для них методичні рекомендації,- запропонувала, щоб первинні профспілкові налагоджували зв’язки зі школами, дитсадками дружнього польського воєводства. Тим паче, що колеги мають свій профспілковий готель. Це допоможе співвіднести витрати на пізнавальні поїздки до наших зарплат. Як призналася Галина Ярославівна Синицька, школи, які вона побачила в Польщі, «досі стоять у неї перед очима» і хочеться таке ж мати і в себе». І продовжила: де колективи починають щось робити для умов праці і навчання, райво всіма силами їм допомагає.
Як ми, а тепер і Ви, шановний читачу, могли переконатися: головне профлідер Шевчен-ківського району Наталія Кузів дала можливість сказати своїм колегам і соціальним партнерам. Сама у своїй доповіді зробила акценти на питаннях рівня оплати праці, профспілкової солідарності спілчан, в актив яких влилося п’ятеро молодих голів первинок, на питаннях людського фактора в роботі районної організації та охороні праці. У Всеук-раїнському конкурсі саме дві первинки цього району в минулих роках здобули першість. Це дитсадки №№ 187 і 154. У цьому напрямку велика співпраця - з інженером з охорони праці району Марією Петрівною Єсип. Діють громадські інспектори з охорони праці в освітян-ських установах. Не скривається травматизм, причини якого треба і вміють усувати не за принципом популярної пісеньки «все хорошо, прекрасна маркіза…», бо все згоріло.
Член профкому ДНЗ № 147 Людмила Кузьмич переконана: досвід Наталії Антонівни допоможе їй у здійсненні планів роботи, які має на майбутнє.
Промовистим був і букет троянд знову обраній, який вручив директор Брюховицької школи № 41 Володимир Божейко.
На звітно-виборну Шевченківської районної організації профспілки працівників освіти і науки України прийшли колеги з інших районів Львова, районів області.