11.12.2019
Такою була стрижнева думка у виступі керівника Кам’янка-Бузького відділу освіти Василя Володимировича Ковтала на ХХ звітно-виборній конференції районної організації профспілки працівників освіти і науки України, яку шосту каденцію очолила Віра Степанівна Краєвська. Скажемо наперед про цей результат виборів, який, за дорученням майже півторатисячної організації, зробили її делегати, підтверджуючи слова головного роботодавця освітян району. Віра Краєвська вміла тримати удар часу, в якому довелось працювати останні 5 років. Втім, на цій громадській стезі нелегко було завжди.
29 акцій протесту, про які сказала у своєму виступі голова Львівської обласної організації освітянської профспілки Марія Яцейко, і понад 60 тисяч листів, у тому числі від спілчан-освітян Кам’янеччини, які їй довелося пачками доставити до Верховної Ради в обороні соціальних прав освітян при відстоюванні соціальних статей законів про освіту, засвідчили активність усіх ланок професійної організації, згуртованість, належну поінформованість і небайдужість спілчан, у тому числі голів первинних організацій. Їм обласний профлідер висловила особливу подяку, що теж зуміли витримати удари часу і влади.
Стійкість і, водночас, дипломатичність у співпраці з соціальними партнерами, із новими зокрема, - в особі керівників двох ОТГ, присутніх на конференції - Ірини Іванівни Вус з Жовтанецької, Ігора Євстахійовича Чепіля з Кам’янка-Бузької відзначив у Подячному листі районному профлідерові голова районної ради Тарас Келеберда.
Сама голова Кам’янка-Бузької районної організації профспілки Віра Краєвська вважає пріоритетом співпрацю і «захист найменш захищеної категорії працівників освіти - дитячих дошкільних установ, допоміжного обслуговуючого персоналу», спільно із соціальними партнерами - досягнення найвищого відсотку виплат за сумлінну і престижність праці, виплату належної зарплати освітянам до кінця року, відсутність боргів. Пріоритетом є для неї й турбота про умови праці спілчан. Первинки району беруть результативну участь в конкурсах за безпечні умови праці. Мають призерів на районному та обласному рівнях.
У спектрі питань, якими займається профспілка, йдеться про атестацію робочих місць, доїзд вчителів, оздоровлення спілчан і їх дітей, не проходить повз її увагу і «необхідність продовження туристського напрямку», культпросвітницького. І це - серед моря далеко непересічних проблем у виробничому і духовному житті освітянина.
Позбавлення працівників освіти комунальних пільг, стрижневий доповідач, а Віра Краєвська звітувала за 2015-ий – 2019-ий роки, назвала «наступ на преференції сільського вчителя та сільської школи».
На підтвердження цього директор Сілецької ЗОШ 1-2 ст. Тетяна Георгіївна Ружицька розповіла, як саме за участі профспілки вдалося врятувати цю школу для учнів і села.
Директор Жовтанецької ЗОШ 1-3ст. Жанна Вікторівна Король акцентувала увагу на подіях 2015 року, коли роботодавців зібрали у районній виконавчій владі, щоб погодились на безоплатні відпустки вчителів району. «Тільки спокійний і впевнений голос районного профлідера, яка сказала, що все має бути насправді згідно закону», допоміг керівникам закладів та установ освіти району спільно розставити все на свої місця і захистити вчителя від добровільно-примусового кроку.
Голова первинної профспілкової організації Добротвірської школи Наталія Степанівна Топільницька сказала про важливість, для єдності та поінформованості освітян, створеного профспілкового сайту, стовідсоткової передплати профспілкової газети «Життя і праця». Спілкуємося і у вайбері, але «я завжди приїжджаю до Віри Краєвської для душевного спілкування, вона це вміє». Директор Полоничнівського НВК, депутат райради Оксана Ярославівна Коваль вважає районного профлідера «диригентом нашого освітянського життя», особливо відзначивши старання Віри Краєвської у вирішенні питання доїзду до місця праці вчителів школи.
Обласна організація профспілки продовжує успішну практику співпраці з народними депутатами, районна – зі своїм народним депутатом і депутатами місцевих рад, що теж дає соціальний результат освітянам.
Попереду - непроста робота профспілки: від первинної до Центрального Комітету у відстоюванні соціальних питань у проєкті нового Трудового Кодексу, захисті прав працівників і профспілок від наступу влади. Марія Яцейко навела цікаві факти: юридична служба галузевої Профспілки за 5 років провела експертизу, внесла поправки чи відхилила 335 законопроектів, 355 постанов Кабміну, 375 наказів Міносвіти.
Делегати конференції в обговоренні стрижневої доповіді називали профспілкових діячів і активістів «бійцями невидимого фронту», віддали належне ролі профспілки як організованої структури в обороні прав людини праці. І тільки за її участі не лише чують, а й слухають освітян.
На конференції обрано членів Ради районної та обласної організації, делегатів ХХ-ї обласної конференції освітянської профспілки. Запропоновано кандидатуру Марії Яцейко для обрання профлідером освітян Львівщини на наступну каденцію. Не погодилися на перерозподіл внесків щодо збільшення первинкам і зменшення районній організації, вважаючи, що такий перерозподіл обов’язків не принесе більшої користі кожному спілчанинові, організації в цілому.
Ольга Лобарчук