Львівська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України
ГоловнаМапа сайтуE-Mail Виконавчий апаратПравова консультація

Офіційне інтернет-представництво Президента України

Офіційний портал Верховної Ради України

Урядовий портал

Міністерство освіти і науки України

Міністерство соціальної політики

Федерація професійних спілок України

ЦК профспілки працівників освіти і науки України
Освітній портал Львівщини

 ОСНОВА Педагогічний часопис Львівщини

Аналіз миру та конфліктів: в Україні презентовано дослідження МОП
09.07.2025

 



Днями у Києві відбулася презентація результатів дослідження Міжнародної організації праці, проведеного за методологією Peace and Conflict Analysis (PCA) – «Аналіз миру та конфліктів». 

Участь у заході взяли понад 100 представників урядових структур, соціальних партнерів, органів місцевого самоврядування та міжнародних організацій.

У межах події було представлено оцінку масштабного впливу повномасштабної війни на економіку, зайнятість та соціальну сферу. 

Дослідження акцентує на гострих викликах, серед яких – масова втрата робочих місць, зростання неформальної зайнятості, збільшення бідності, дефіцит гідної праці для вразливих груп населення: жінок, молоді, ВПО, осіб з інвалідністю. Особливу увагу приділено також темам соціального діалогу, реінтеграції ветеранів та гендерної нерівності.

АМК оцінює не лише негативний вплив війни, а й виявляє чинники, що можуть сприяти встановленню миру через сферу праці. 

Методологія дослідження передбачала залучення широкого кола зацікавлених сторін, аналіз політик, документів та фокус-групові інтерв’ю з представниками держави, бізнесу, профспілок, громадянського суспільства та міжнародних інституцій.

Дослідження показало:

  • глибокі зміни на ринку праці через війну
  • нові виклики для працівників, роботодавців і держави
  • необхідність розвитку соціального діалогу як ключа до інклюзивного відновлення

Основні чинники конфлікту та соціальної напруги

У звіті визначено низку взаємопов'язаних факторів, які окремо та разом створюють ризики конфлікту та соціальної напруженості в Україні. До них відносяться

Структурне безробіття та нерівність: Погіршується через вимушене переміщення осіб, невідповідність навичок та втрату виробничої інфраструктури.

Фрагментація ринку праці: Регіональні відмінності, неформальна економіка та експлуататорські практики загрожують соціальній стабільності та справедливості.

Гендерний вплив: Війна загострила гендерно зумовлене насильство, тягар догляду та економічну незахищеність жінок.

Переміщення та наративи «ми» проти «вони»: Зросли ризики конфліктів між переміщеними особами, ветеранами та приймаючими громадами.

Ослаблений соціальний діалог: Інституційна нестабільність та зменшення взаємодії між соціальними партнерами підривають взаємну довіру та досягнення консенсусу.

Прогалини в управлінні та політична поляризація: Нестійкі інституції та суперечливі реформи можуть призвести до поглиблення соціальних розбіжностей.

Ключові фактори та можливості для встановлення миру

З іншого боку, існує низка факторів, багато з яких ґрунтуються на заходах, що вживаються урядом за підтримки МОП, які можуть знизити ризики конфлікту та соціальної напруженості в Україні як зараз, так і під час майбутнього відновлення. До них відносяться

  • Гідна праця та соціальний захист: Інтенсивне відновлення, що передбачає створення робочих місць, підвищення кваліфікації та інклюзивний соціальний захист мають важливе значення для реінтеграції та стійкості.
  • Інклюзивна підтримка ММСП (мікро-, малих і середніх підприємств): ММСП можуть сприяти справедливому зростанню, особливо коли підтримка, що надається, спрямовується на маргіналізовані групи та забезпечує прозорість.
  • Відбудова соціального діалогу: Зміцнення тристоронніх механізмів та сприяння діалогу на місцевому рівні матиме вирішальне значення для демократичного відновлення. 
  • Психосоціальна та реінтеграційна підтримка: Надання послуг, чутливих до пережитої травми, ветеранам, тим, хто повернувся, та особам, які здійснюють догляд, буде надзвичайно важливим для відновлення соціальної згуртованості.
  • Гендерно-трансформаційне відновлення: Розширення економічних прав і можливостей жінок та забезпечення догляду за дітьми може допомогти у підтримці довготривалого миру.
  • Відповідність цілям вступу до ЄС: Трудові реформи та інституційне будівництво, узгоджені з міжнародними стандартами, можуть сприяти зміцненню довіри та підзвітності.

Презентація результатів стала важливим кроком до формування конфліктно-чутливої політики зайнятості та розвитку програм гідної праці – як основи для мирного та інклюзивного відновлення України.

За матеріалами – МОП в Україні


Щиро вітаємо із Днем народження!

ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

79005 м. Львів, проспект Шевченка,7 кімн. 43-47,
факс: (032) 235-70-70
e-mail: profspilkaosvity@litech.net

FB сторінка Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України

© 2009. Львівська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України. Всі права застережено.

               Проспект Т. Г. Шевченка, 7, кімната 43-47, Львів 79005, тел. (032) 235-70-82
© 2009 WebMaisternia