24.12.2020
Роль колдоговорів та Угод із соціальними партнерами – владою та роботодавцями – найяскравіше проявили себе, як локальна трудова Конституція, в найкритичніших моментах, як і роль самої професійної спілки. Ця теза була головною у виступі обласної профлідерки Марії Яцейко і на нещодавній підсумковій традиційній звітній Раді обласної профспілкової організації за участі чисельного активу - очільників структурних ланок освітянської спільноти і засіданні Колегії Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації.
Головна роль цих документів в умовах карантину – гарантія оплати праці у повному обсязі й не менше двох третин середньомісячної для всіх категорій працівників. Внесені додаткові норми в Угоди та колдоговори, як для прикладу, право на 10-денну відпустку посеред навчального року, що позитивно оцінено в трудових колективах, та додаткові відпустки за шкідливі умови праці, - наголосив заступник голови Мар’ян Калин.
На порядку денному цієї Ради стояло 6 питань, першим пунктом, як зазначалося, був звіт про виконання обласної Угоди соціальними партнерами. Незвичним для такої Ради був цьогоріч онлайн-формат через карантинні обмеження. Та важливий результат роботи, в актив якої, як наголосив заступник голови обласної організації профспілки Мар’ян Калин, можна внести на загал відраднішу, порівняно з минулим роком, картину з виплатою зарплати та доплат, розміром і перерозподілом державної субвенції наприкінці 2020-го. Здобутком є й налагодження спільного алгоритму дій та результативної співпраці з профільним департаментом та його очільником Олегом Паскою. Проблема ще залишається для вирішення у Бориславі, Дрогобичі та на Старосамбірщині з розміром оплати праці, доплатами. Над цим спільно працює Профспілка, роботодавець та обласна виконавча влада.
Долаємо проблеми спільно
У чотирьох районах та 13 ОТГ доплати за престижність праці були максимальними – 30%. Вдається, за ініціативи Профспілки, вирішувати нагальні питання щодо долі позашільних закладів в окремих територіях Львівщини.
До позитивних результатів у виконанні Угод, зауважила Марія Яцейко, додалася співпраця обласної та низових організацій профспілки з депутатським корпусом, новими соціальними партнерами в особі керівників ОТГ.
Спільно з Департаментом профспілкові організації працюють над вдосконаленням механізму фінансування центрів професійного розвитку, перетворених з колишніх методкабінетів. Сюди, пройшовши конкурсний відбір у вересні 2020 року, прийшли працювати досвідчені фахівці. Профспілка запропонувала надіслати до місцевої виконавчої та законодавчої влади відповідний лист Міністерства освіти, щоб уникнути спроб на місцях набрати в центри непрофесіоналів і цим дискредитувати роль центрів.
Правовий інспектор Мирон Малярчин наголосив на важливих доповненнях до колдоговорів щодо збереження робочих місць, про заборону оптимізації мережі посеред навчального року, збалансовану роль у трудовому процесі первинної профспілкової, погодження виробничих дій роботодавця щодо оплати праці, виплати премій, атестації, розподілу педнавантаження різного роду «оптимізацій». Важливим доповненням до нових колдоговорів і нової Угоди на 2021 – 2025 роки є виплата в розмірі мінімальної зарплати – 6 тис. грн з нового року.
Рада, після інформації Галини Долішньої - завідувачки відділу організаційної роботи та інформаційного забезпечення про організаційні вдосконалення керівних органів обласної організації Профспілки, створення 2 секцій і 4-ох комісій, що стосуються роботи середньої, вищої, фахової передвищої, професійної освіти та осіб, що навчаються, а також проголосувала за внесені зміни і доповнення та прийняла відповідні Постанови. Прийняли рішення внести доповнення від профспілкових організацій до плану роботи на перше півріччя 2021 року через карантин і можливі непередбачувані ситуації, які вносять у життя суспільства пандемія і карантин.
Головне – добра надія
Марія Григорівна Яцейко поінформувала актив про стан справ у профспілковому трускавецькому пансіонаті «Пролісок». Важливо, щоб освітяни відпочивали там й у зимові місяці. Марія Яцейко проінформувала профспілковий актив про роботу ІХ з’їзду Профспілки працівників освіти і науки України та першого організаційного Пленуму ЦК Профспілки після проведеного з’їзду. До роботи статутної та мандатної комісій Центрального Комітету у новій каденції працюватиме член ЦК, доцент, кандидат юридичних наук, голова профкому Львівського національного університету імені Івана Франка Юліан Бек.
Статут Всеукраїнської громадської організації - на завершальному етапі й подачі на реєстрацію.
Профспілкові юристи Мар'яна Щедрик та Василь Корчинський обговорили з активом процес вдосконалення підготовки документів, перейменування організацій та реєстрацію низових ланок освітянської профспілки у зв'язку з адміністративно-територіальною реформою.
А всі разом чекають і сподіваються, що підсумкова Рада наступного року відбудеться в традиційному очному спілкуванні активу та соціальних партнерів, як звикло, в розкішному профспілковому Будинку вчених.