17.01.2020
У Міжнародному Центрі культури і мистецтва Жовтневий Палац Києва, поміж Різдвяних свят, 16 січня відбулася мирна акція протесту представників понад 60 тисяч первинних профспілкових організацій, які об’єднують 7 млн. працівників - громадян України. Люди праці, виразниками яких є близько 30 галузевих професійних громадських організацій, прибули до столиці сказати владі, законодавчій насамперед, про те, що протестують проти Урядового законопроєкту «Про працю», Законів щодо обмеження діяльності профспілок, якими влада хоче узаконити трудове рабство людини праці, і які протирічать європейським міжнародним положенням і зобов’язанням України.
Наша держава вже сьогодні страждає від браку і вимивання робочої сили. Ці проєкти посилюють та поглиблюють проблему, ведучи найману робочу силу до трудового рабства ХХІ століття. Роботодавець за цими новими законами може звільнити кожного за надуманими причинами, звільняти вагітних жінок, не кажучи про свавілля в оплаті праці і усунення з правового поля України єдиного і основного гравця із захисту соціальних прав людини праці – профспілки.
На віче були запрошені найвищі державні чиновники, які на цей діалог і перемовини не прийшли. Прибула представник Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини із дотримання соціальних та економічних прав Олена Степаненко, Президент українського Союзу промисловців і підприємців, співголова НТСЕР зі сторони роботодавців Анатолій Кінах, експерти Міжнародної організації праці, які заявили про повну згоду і солідарність із думкою і позицією українських профспілок. Тож вмотивованим було запитальне гасло учасників віче: «Кому служите «слуги народу»?..
Від Об’єднання профспілок Львівщини у вічі взяли участь делегати понад 15 галузевих профспілок. Однією з найпредствницькіших була делегація Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України, очолювана своїм профлідером Марією Яцейко і до складу якої входили профспілкові лідери області та, зокрема, член профспілкової організації працівників Львівського національного університету ім. Івана Франка - експерт з трудового права, доцент кафедри соціального права Дмитро Швець. У своєму виступі перед учасниками акції ним була дана розгорнута юридична експертна оцінка негативізмів, які несуть ці законопроєкти не лише для людини праці, а й для держави загалом. (Лише на догоду олігархату – авт.)
У розмові з кореспондентом науковець наголосив: складається враження, що над цими законопроєктами працювали поспіхом люди, які не знають даного питання. «Працівник замість працювати, проявляти творчість та професійну ініціативу, кожен день буде думати, що завтра його можуть звільнити». Профспілки, на його думку, мають проявити свою солідарність, продемонструвати силу для досягнення позитивного результату, врятувати економіку держави.
Лунали різні думки щодо доцільності проведення саме такої форми протесту, як віче в Палаці, де присутність учасників обмежена до кількох тисяч осіб. Голова Жовківської районної організації профспілки працівників освіти і науки Ірина Бродик наголосила:
- Наші спілчани готові до подальших масових акцій протесту. Коли була на віче, люди телефонували з робочих проблем і питали, чому їх не покликали до Києва. Профспілка під час організації Майдану показала свою рішучість, мобільність і масовість. Тепер, коли йдеться про кардинальні для життя народу і держави питання, профспілковці мають бути не менш активними і рішучими у своїх діях, не піддаючись інтересам окремих, далеко у цьому незацікавлених осіб.
Юліан Бек, голова профкому Львівського національного університету ім. Івана Франка:
- Держава хоче скинути всі свої соціальні навантаження на плечі громадян, але це веде до великих соціальних потрясінь і непередбачуваних наслідків... Позитивним є умовлений на кінець січня «круглий стіл» з обговорення проблем нового трудового законодавства і праці, місця та ролі профспілок у житті працівників - за участі фахівців, учених-правознавців, представників профспілок і їх соціальних партнерів.
За висновками обласного профлідера освітян Львівщини Марії Яцейко така прадавня демократична форма спілкування з владою, як віче, необхідна була, щоб стати для соціальних партнерів своєрідним лакмусовим папірцем на їх сутність, домовитись з громадою про подальші дії, солідарність різних галузей та структурних рівнів профспілок, роботодавців, показати народу, кому насправді нині служать «слуги народу», явно відмовляючись від цивілізованого з ним діалогу в особі наймасовіших громадських організацій. Такі дії влади є наступом на народ України. Свої висновки учасники задокументували в Резолюції віче, яку подали в офіс Президента, Уряд і Верховну Раду.
Учасники акції одноголосно вимагали відставки міністра економіки Т. Милованова та голови комітету соціальної політики Верховної Ради Г. Третьякової.
Ольга Лобарчук