02.07.2025
Повномасштабна війна, розпочата росією, глибоко вплинула на освітню систему України. Масове переміщення населення, руйнування шкіл, психологічна травма та технічні труднощі суттєво позначились на участі випускників у вступних випробуваннях та їх доступі до вищої освіти.
Дослідження Estimating the impact of the Russian invasion on the displacement of graduating high school students in Ukraine, що базується на великому масиві даних про результати національного мультипредметного тесту, показало: у 2022 році щонайменше 78 000 випускників середніх шкіл – це 34% від загальної кількості – безпосередньо постраждали від війни. Серед них:
- 36 500 учнів стали внутрішньо або зовнішньо переміщеними особами;
- 41 500 учнів взагалі не склали вступний іспит, що означає потенційний «вихід» із системи освіти.
Більшість переміщених учнів – з півдня та сходу країни, зокрема з прифронтових регіонів. Приблизно 64% з них виїхали за кордон, переважно до Польщі, Німеччини та Чехії. Інші — переселилися до західних і центральних областей України.
На початку 2024-2025 навчального року в українській системі освіти нараховувалося 3,74 мільйона школярів усіх форм навчання. Це найнижчий показник за останні 30 років, – повідомляє Українська правда «Життя».
Наразі 9,3% школярів – приблизно 345 тисяч дітей – навчаються за кордоном та залишаються учнями української системи освіти. Це мінімальна оцінка, адже багато дітей після виїзду за кордон взагалі припиняють навчання в українській школі.
За результатами дослідження ЮНЕСКО, станом на 2024 рік за кордоном навчалися майже 665 тисяч українських школярів, але й ця цифра неповна, бо враховує не всі країни ЄС, куди емігрували українці.
Водночас лише 29% з цих школярів поєднують навчання в обох країнах, а ще 16% покладаються винятково на українську онлайн-освіту.
Міністерство освіти і науки України надало журналістам статистику про кількість учнів 8-12 класів у 2021-2025 роках. Аналіз показав, що щороку 2-4% учнів не переходять у наступний клас і залишають школу. Ймовірно, частина з них виїжджає з України.
Країну залишають як хлопці, так і дівчата. У старших класах щороку спостерігається невелика перевага дівчат (приблизно 1-2%), хоча серед випускників ця різниця може сягати 10%.
Також за інформацією МОН, унаслідок війни пошкоджено понад 3800 навчальних закладів, із них 365 – повністю зруйновано. Більшість шкіл поблизу фронту були змушені перейти на дистанційне навчання, однак цей формат ускладнюється частими тривогами, відключеннями електроенергії та нестабільним інтернетом.
За матеріалами досліджень, ЮНЕСКО, Українська правда «Життя»