А з профспілками Ви узгодили?..
24.12.2019

Процитував заступник голови обласного профлідера освітян Львівщини, співдоповідач на традиційному щорічному підведенні підсумків з виконання Угоди з профільним департаментом Львівської ОДА Мар’ян Калин, одного з народних депутатів під час  засідання робочої групи Верховної Ради з доопрацювання проекту Закону про загальну середню освіту», на якому був присутній і брав активну участь.

Цей факт можна вважати стратегічним і тактичним досягненням профспілки у співпраці з непростим соціальним партнером – законодавчою владою держави в імплементації в реалії життя  Галузевої Угоди. Цей документ, як і колдоговори на місцях, стає не лише теоретичною, а й практичною малою Конституцією трудових колективів, людини праці взагалі.

На традиційному звіті соціальних партнерів, з яким у Львівському профспілковому Будинку вчених  виступили в.о. директора галузевого департаменту ОДА Ігор Григорович Гайдук та заступник обласного профлідера Мар’ян Миронович Калин, теж відчувалася особлива ділова атмосфера і гармонія партнерських стосунків,  мабуть, і завдяки тому, що головний освітянин області пройшов важливі щаблі непростої праці профлідера профкому вишу із відповідним досвідом співпраці з різними соціальними партнерами. Підтвердженням тому були такі фундаментального характеру факти, на яких акцентував доповідач з профспілкової сторони: позбулися добровільно-примусових безоплатних відпусток освітян, посягання на не менше 20% виплат за престижність праці, йдеться про досягнення стабільних 30%, не менше 50 % - за сумлінну працю, виплати в майбутньому 21 тис. грн. підйомних молодим спеціалістам, тощо. Вдосконалюється, стає результативною співпраця з депутатами всіх рівнів, з такими новими соціальними партнерами, як влада і роботодавці в ОТГ. Як скаже в кулуарах заввідділом освіти, молоді і спорту Дублянської селищної Ради ОТГ Самбірщини Оксана Василівна Домшій, співпраця з районною профспілкою засвідчила результативність і потрібність цієї громадської організації при всіх реформаціях, як фактора соціальних благ  та преференцій для людини праці.

Важливим завданням, наголосить Мар’ян Миронович, залишається для співпраці соціальних партнерів така мотиваційна ділянка, як підвищення зарплатні освітянам, реалізація статті 61 Закону про освіту, виділення  0,3 % коштів на культмасову, фізкультурну і оздоровчу роботу від фонду оплати праці, 0,5%  - на заходи з охорони праці, поглиблення  роботи з профорганізаціями із удосконалення колдоговірного регулювання. Свідченням того, що профспілка заявила про себе як про важливий суб’єкт  виробничого життя, реалізації тристоронньої Угоди з партнерами,  засвідчив і той факт, що присутні в залі роботодавці вносили свої пропозиції до Спільного рішення Колегії Департаменту освіти і науки та Ради Львівської обласної організації Профспілки. Йдеться про виступ від позашкілля  Олега Кузика - з проханням підготувати листа до контролюючих органів і внести доповнення щодо проблеми оновлення протипожежної безпеки, а також керівника відділу освіти Червонограда Ігора Гомонка - прослідкувати, щоб податками не нівелювали доплати освітянам.

Ігор Гайдук наголосив на таких здобутках року 2019-го, як сільські освітянські новобудови, відкриття  20 закладів дошкілля, 9 приватних дитсадків, 729 місць для дошкільнят, реорганізовано 21 заклад загальної середньої освіти,  відкрито 2 опорні школи. Важливим завданням є співпраця з профспілкою і з місцевою громадою в оптимізації освітньої мережі, успішні поступальні кроки є у Новій українській школі, закуплено меблі та обладнання для належних умов праці учня і вчителя, 940 дітей вчаться у системі інклюзивної освіти,  стартувала інклюзивна  і в профтехосвіті. Область зайняла цьогоріч 1-ше місце із ЗНО серед областей України, виховавши 75 учасників і переможців Всеукраїнських конкурсів та олімпіад.

Спільним викликом і докладанням зусиль для профспілки та роботодавця буде завершення  в наступному році адмінреформи в державі.

На завершення  Спільного засідання Колегії Департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації та Ради Львівської обласної організації Профспілки голова обласної організації Марія Яцейко побажала присутнім, усій освітянській громаді не спочивати на лаврах, а, усвідомлюючи свої перемоги й  здобутки і далі працювати над старими і новими викликами та проблемами на благо людей праці, наших освітян.

Ольга Лобарчук