Львівська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України
ГоловнаМапа сайтуE-Mail Виконавчий апаратПравова консультація

Офіційне інтернет-представництво Президента України

Офіційний портал Верховної Ради України

Урядовий портал

Міністерство освіти і науки України

Міністерство соціальної політики

Федерація професійних спілок України

ЦК профспілки працівників освіти і науки України
Освітній портал Львівщини

 ОСНОВА Педагогічний часопис Львівщини

Молодіжна профспілка – школа лідерства активної еліти України
03.02.2025

 



Аспірант кафедри політології Микола Володимирович Спересенко очолює Профком студентів Львівського національного університету імені Івана Франка вже 5 рік. Мабуть, як і належиться одному з провідних і найстаріших університетів України, його громадська організація активна в житті вишу, її роль помітна й у діяльності Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України, що активно проводить цьогоріч важливу звітно-виборну кампанію, незважаючи на непростий час воєнного стану.

– Тож перше питання на злобу дня: як проводиться цей важливий для молодіжного профруху захід звітів і виборів у профспілці студентів Франкового університету? 

 – Ми ретельно підходимо до звітно-виборної кампанії Профспілки працівників освіти і науки України 2024-2025 років. Розділили її на декілька етапів: осінь 2024 – звітно-виборні профспілкові конференції на факультетах та коледжі;  другий - весна 2025: обрання делегатів на XXXVII Звітно-виборну конференцію Первинної профспілкової організації студентів Університету. У вересні цього року – звіт та вибори керівних органів профспілкової організації. Окрім цього, у 2025 році плануємо провести традиційні зимовий та літній навчальний виїзний семінар для профактиву, стратегічну сесію Профкому студентів із виробленням завдань на 2025-2030 роки.  

У березні плануємо публічний звіт Профкому студентів Університету за підсумками роботи минулого року. На базі нашого Університету проведемо профспілкову школу спільно з іншими студентськими профспілками України, а також навчальні поїздки нашого профактиву до студентських профспілок КПІ ім. Ігоря Сікорського, ЧНУ ім. Ю. Федьковича, ТНПУ ім. В. Гнатюка. Цей комплекс заходів дозволить нам  гідно провести і завершити звітно-виборну кампанію. 

Важливе при цьому завдання: навчити нове покоління профоргів, розробити реальну стратегію діяльності та детальний план її реалізації, бути у тренді профспілкового руху України, відкритими та ефективними своїм членам профспілки. 

– Чи є снага продовжити свою непросту громадську працю Миколі Спересенкові на тлі особистого життя і наукової роботи?

 Злагоджена робота нашої профспілкової організації та її успіхи мотивують мене надалі продовжувати свій профспілковий шлях. І, незалежно від того, чи буду я балотуватися на посаду голови профспілкової організації, чи ні, планую й надалі бути активним та ефективним профспілковим активістом, як на рівні Львівського університету, так і на всеукраїнському. Для мене профспілка – не просто життєвий етап, а цінності та переконання в успіхові соціальної демократії, що базується на соціальному партнерстві суспільства, де ми через профспілки можемо формувати необхідний для нас рівень добробуту та планувати стале майбутнє для родини, колективу, громади, держави. 

– Ваш трудовий, науковий шлях дещо пересікається з практикою профспілки...

 За значною кількістю профспілкових ініціатив стараюся не забувати і про свій професійний та науковий розвиток. Працюю на місцевому телебаченні – телеканал «ПравдаТут Львів», де намагаюся формувати стандарти політичної журналістики, критичне мислення глядачів. Займаюся науковою діяльністю, де, як молодий вчений-політолог, роблю наукову розвідку з тематики розвитку політичних партій, соціально-політичних рухів, політичного брендування та PR, громадянського суспільства в Україні. 

Гуртую навколо себе студентів, що цікавляться політологією, публічним управлінням, філософією, журналістикою, культурологією, психологією та соціологією  для популяризації науки серед української молоді. До речі, якраз зі своїм профспілковим активістом Денисом Фещуком працюємо над науковою роботою, присвяченою профспілковому руху – «Ідейно-ціннісні засади профспілкового руху: соціально-філософський аналіз». 

Цікаво провести аналіз тривалої і непростої історії профспілкового руху. Практична мета глибоко соціальна: донести до більшої кількості громадян ключові цінності, ідеї профспілки, які можуть допомогти нам в єдності відстоювати свої базові права та можливості, формуючи справедливе, демократичне та соціально орієнтоване суспільство. 

– Що було найвагоміше у вашій праці, житті вишу, організації в минулому 2024 році, і що найважливіше в соціальному захисті студентів треба вирішити в 2025-му?

– 2024 рік – став роком повернення до повноцінного очного навчання у Львівському університеті. Для профспілки – це жвава робота з молоддю. Тому наш Профком студентів зумів не тільки відновити звичні напрямки своєї діяльності – культурно-масова робота (гумористичні фестивалі, посвята у студенти, освітньо-наукові проєкти), відпочинок та оздоровлення (на базі СОТ «Карпати» у Закарпатській області), а й продовжити інформування та  зустрічі зі студентами, вирішення конфліктних ситуацій та покращення освітнього процесу. Змогли розвинути нові напрямки роботи: волонтерство та підтримка Збройних Сил України (зібрали та перечислили понад 660 тисяч гривень). 

Витребувані й тренінги для студентів з числа ВПО, участь у формуванні безпечного та інклюзивного освітнього середовища; популяризація спорту, здорового способу життя,  особливо  ментального здоров’я; реалізація подій у сфері утвердження громадянської та національної ідентичності; участь у всеукраїнських та міжнародних заходах профспілкового спрямування. 

У цьому році плануємо реалізувати ряд інноваційних проєктів, наприклад, запуск профспілкової картки зі знижками у місті Львові членам профспілки, створення Центру лідерства на базі нашої профспілкової організації. За амбітну ціль ставимо розвивати нашу проєктну діяльність шляхом залучення грантового фінансування, маємо досвід отримання фінансування від Львівської обласної військової адміністрації у минулому році (обласна програма «Молодь Львівщини»). Тож плануємо подаватися на державне та грантове фінансування. Підготували заявку Мінмолоді України на участь у конкурсі проєктів з утвердження української національної та громадянської ідентичності. 

– До Дня Соборності молодіжний профком проводив акцію «Ланцюг єдності» зі студентськими профкомами Київського національного університету ім Сікорського, Луцького національного технічного університету, Одеською політехнікою, Приазовським державним технічним університетом. Чи досягли своєї мети – зібрати 250 тис. грн на технічні потреби ЗСУ, і як давно ви співпрацюєте з цими своїми колегами?

 Впродовж 2023-2024 років  мали двосторонні візити наших профактивів: ділилися досвідом, планували спільну роботу, яку фіксували у Меморандумах про співпрацю. Маємо досвід реалізації спільних подій та ініціатив з кожним університетом окремо,  практику підтримки наших Захисників та Захисниць. Символічна подія   – День Соборності України надихнув об’єднати наші зусилля. 

Сьогодні можемо вчитися, працювати, розвиватися завдяки нашим Збройним Силам. Наш студентський збір «Ланцюг Єдності» дозволить закупити матеріали і самостійно виготовити   подовжені антени до рацій та виносні антени «Павуки» для різних підрозділів ЗСУ (сприяють кращому зв`язку та збільшують радіус дії). Наш збір триває, рухаємося до 100 тисяч гривень. Вдячні Львівській обласній організації профспілки працівників освіти і науки України, лідеру Марії Григорівни Яцейко за фінансову підтримку нашої ініціативи, це та сама солідарність, яка об’єднує сьогодні українців. Тому вистоїмо. 

– Цікава інформація про 12-денну науково-пізнавальну поїздку – практику 45 студентів факультету міжнародних відносин у 8 міст і країн Європи, їх спілкування з дипломатами, працівниками міжнародних організацій, таких як Європейський суд, Рада Європи, Європарламент, Посольства, поважні громадські організації України за кордоном, де працюють випускники Львівського Франкового університету. Члени делегації дякують у соцмережах за таку неформальну практику ректорові університету, деканові, а також голові студентського профкому. 

Якою була конкретна роль громадської студентської організації, можливо, її слово у визначенні членів делегації, профактивістів, можливо, вивчали й особливості та роль громадських організацій Європи? 

– Першочергово ми традиційно забезпечуємо учасників міжнародної країнознавчої практики атрибутикою Львівського університету для формування позитивного іміджу Університету та України за кордоном. Окрім цього, багато учасників є нашими профспілковими активістами, які здобувають цінний досвід для роботи українських державних інституцій у сфері європейської інтеграції. Буває так, що наші студенти під час практики отримують оплачуване стажування або, навіть, працевлаштування, демонструючи високий професійний рівень та лідерство, які здобули під час навчання в Університеті та профспілковій активності. 

– Чи має профком студентів міжнародну співпрацю?

 За останні роки ми налагодили співпрацю зі студентськими організаціями університетів, які є членами Альянсу EC2U, а саме Університет Коїмбри, Університет Ясс, Університет Єни, Університет Павії, Університет Пуатьє, Університет Саламанки, Університет Лінцу та Університет Турку, де Львівський Університет є асоційованим членом. Це дозволяє членам нашої профспілки брати участь в офлайн та онлайн подіях цих Університетів, а також залучати їхню студентську молодь до наших ініціатив. 

За останній рік маємо позитивний досвід співпраці з національної профспілкою вчителів Великобританії, американською міжнародною організацією із захисту прав працівників «Центр Солідарності», Українсько-Данським молодіжним домом, організацією розвитку міжнародного співробітництва шведського профспілкового руху «Union to Union». Результатами партнерства стали спільні зустрічі, круглі столи, поїздки та навчання наших активістів. 

– Ви розповіли про поважні речі і серйозну роботу молодіжної профспілки. Скільки яке членство у Вашій профспілковій організації? Яка, на Вашу думку, найважливіша мотивація членства в організації, класична чи нова?

– Можемо похвалитися: зараз членство у нашій профспілковій організації -понад 16 тисяч здобувачів вищої освіти (79,7% від кількості студентів денної форми навчання). За 5 років нам вдалося збільшити членство на 6 тисяч та долучити до нашої організації аспірантів. Це свідчить про довіру студентської та аспірантської молоді до профспілки і, погодьтеся,  доволі ефективну діяльність у  головному  процесі захисту їх прав та створенні багатьох професійних, творчих, побутових можливостей. 

Гаслом нашої організації є «Твій Профком – твої можливості» І це, дещо повторюся, означає просту істину – кожен здобувач може реалізувати свою корисну ідею для студентської спільноти з допомогою Профспілки. Так, наша команда створює спектр можливостей для особистісного та професійного розвитку.  Йдеться і про безкоштовні квитки на важливі заходи Львова, безкоштовні курси опанування гнучких та жорстких професійних навичок, які актуальні на ринку праці, організація відпочинку та оздоровлення, працевлаштування та стажування у провідних компаніях, незабутнє студентське дозвілля, а також школу лідерства, де кожен вчиться відповідальності за своє майбутнє. 

 Дякую за змістовне спілкування. Наша розмова, наведені   факти вселяють надію на мирну відбудову України елітою молодого покоління, які вчаться і залишаються на батьківщині в цей важкий час.

Ольга Лобарчук


Щиро вітаємо із Днем народження!

ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

79005 м. Львів, проспект Шевченка,7 кімн. 43-47,
факс: (032) 235-70-70
e-mail: profspilkaosvity@litech.net

FB сторінка Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України

© 2009. Львівська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України. Всі права застережено.

               Проспект Т. Г. Шевченка, 7, кімната 43-47, Львів 79005, тел. (032) 235-70-82
© 2009 WebMaisternia