23.04.2025
Міжнародна організація праці започаткувала нову програму, яка нарешті ставить прожитковий мінімум у центр уваги глобальної політики оплати праці.
Після тривалих зусиль профспілок МОП надаватиме технічну підтримку урядам і соціальним партнерам, щоб сприяти впровадженню прожиткового мінімуму на основі принципів соціального діалогу та тристороннього співробітництва: між урядами, роботодавцями та профспілками.
Ця ініціатива базується на історичному консенсусі, досягнутому в лютому 2024 року, коли сторони погодили єдине розуміння самого поняття прожиткового мінімуму та ключових принципів для його обрахунку й реалізації.
Програма має стати важливим інструментом для подолання розриву між чинною мінімальною зарплатою і реальними витратами на життя, адже, за оцінками, кожен п’ятий працівник у світі – а це понад 660 мільйонів людей – отримує зарплату нижчу за межу бідності.
За словами генерального секретаря Міжнародної конфедерації праці Люка Тріангла, цей крок є довгоочікуваним, адже настав час, аби кожен працівник у світі мав змогу заробляти на гідне життя. Він закликав уряди і роботодавців забезпечити реальний соціальний діалог та впровадити прожитковий мінімум через підвищення мінімальної зарплати і розвиток колективних переговорів.
Міжнародна організація праці працюватиме з урядами та соціальними партнерами над розробкою надійних оцінок прожиткового мінімуму, які допоможуть вести переговори про адекватну, науково обґрунтовану заробітну плату, а також над зміцненням інститутів встановлення заробітної плати, а саме колективних переговорів та тристоронніх систем мінімальної заробітної плати.
МОП також працюватиме над зміцненням національних інститутів встановлення заробітної плати, зокрема через ратифікацію та імплементацію Конвенції № 131.
Програма має на меті зробити справедливу оплату праці реальністю – не лише як соціальний і моральний стандарт, а й як фундамент інклюзивного, сталого економічного розвитку.
За матеріалами – Міжнародної конфедерації праці