17.12.2024
В Україні спостерігається гострий дефіцит педагогічних кадрів, особливо серед учителів початкових класів, природничих і математичних наук.
Згідно з дослідженням «Вчителі України: кадровий потенціал», нещодавно презентованим ГО «Освіторія» та дослідницькою агенцією Fama, у містах бракує тисячі педагогів, зокрема приблизно 19 тисяч учителів початкової освіти, а в селах не вистачає 11 тисяч кадрів.
Дефіцит педагогів природничих наук у містах становить 4,4 тисячі, а в селах – 0,1 тисячі. Учителів математичних наук не вистачає 2 тисячі у містах і 1,4 тисячі в селах.
Запит на вчителів початкової освіти у містах залишається незаповненим на 31%, у селах – на 25%. Для природничих наук цей показник сягає 25% і 1% відповідно, а для математичних – 17% і 18%.
Зокрема, у дослідженні вказується, що найбільше бракує вчителів у прифронтових областях України, таких як Харківська, Запорізька, Миколаївська, Дніпропетровська та Одеська.
Водночас серед учителів мало молоді, й ця тенденція зберігається вже давно. Так, нині середній вік учителів – приблизно 45 років.
Дослідження також показало, що розподіл педагогів між галузями є нерівномірним. Частка вчителів гуманітарних дисциплін майже у півтора рази перевищує частку викладачів технічних наук. Зокрема, 27% педагогів викладають мовно-літературні предмети, тоді як лише 13% – природничі науки, а 8% – математичні.
Ситуація із нестачею педагогів стає викликом для освітньої системи України, особливо в умовах війни. Забезпечення професійними кадрами шкіл у регіонах із високим навантаженням потребує комплексного підходу та державної підтримки. Без цього якісна освіта та формування людського капіталу для відновлення країни можуть опинитися під загрозою.
За матеріалами – Дзеркало тижня, Освіторія