29.01.2025
29 січня Україна вшановує День пам’яті Героїв Крут – одну з найтрагічніших і водночас героїчних сторінок нашої історії. У 1918 році під Крутами відбувся бій, який став символом мужності, жертовності та боротьби за незалежність.
У цій битві брали участь понад 500 воїнів, серед яких були курсанти військових навчальних закладів, студенти, школярі, а також досвідчені командири. Вони мали у своєму арсеналі гвинтівки, кулемети і навіть саморобний бронепоїзд, але протистояли значно чисельнішому війську більшовиків.
За різними даними, у тому бою загинули від 70 до 100 оборонців, серед них 27 студентів, які після бою потрапили в полон і були страчені. Водночас втрати ворога становили не менше 300 осіб.
Бій під Крутами – це приклад незламності молодого покоління, готовності віддати життя за ідеали свободи і незалежності. Цей подвиг увійшов в історію як свідчення того, що сила духу здатна долати чисельну перевагу ворога.
Упродовж дня вони вели бій за станцію з більшовицькими військами загальною чисельністю (за твердженням більшості джерел) 4800 осіб, в їх числі 400 балтійських матросів. Усі добре озброєні і з артилерією.
Після бою, у присмерках, українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. 27 студентів та гімназистів, які знаходилися у резерві, під час відступу потрапили у полон. І наступного дня ці 27 героїв були розстріляні або замордовані. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.
Затримавши ворога на чотири дні, київські юнаки дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що означав міжнародне визнання української незалежності.
Сьогодні боротьба за Україну триває. Наші захисники щодня доводять, що прагнення до свободи і незалежності – це наша національна риса, закладена поколіннями.
Вічна пам’ять та слава Героям Крут! Їхній подвиг – це дороговказ для всіх, хто продовжує захищати нашу країну.
Ілюстрація – ШІ
За матеріалами ЦК Профспілки працівників освіти і науки України