14.05.2025
НМТ – важливий етап для усіх випускників. Це не просто перевірка знань, а й серйозне психологічне випробування. Подекуди опанувати свої емоції на іспиті буває не просто, адже на результати іспиту покладають багато сподівань і самі діти, і їхні батьки.
Для платформи Resilience.help психологиня Ольга Уралова поділилася порадами, які допоможуть підготуватися до тесту не лише розумово, а й емоційно, зберігаючи спокій та впевненість.
Що важливо пам’ятати тим, хто готується до іспитів
Найважливіше чергувати навчання та перерви – користуватися принципом Pomodoro і ділити час на робочі фази та фази відпочинку. Одна робоча фаза може складати 25–30 хвилин, а перерви – 5–10 хвилин.
Окрім того, психологиня радить приділити увагу графіку: «Піклуйтеся про тіло і воно попіклується про мозок. Продовжуючи тему графіка, хочу наголосити на неймовірно важливих аспектах, які допоможуть уникнути загрози виснаження – це сон та відпочинок. На жаль, на останніх етапах підготовки сон та час відпочинку часто кладуть на своєрідний вівтар, як жертву для успіху. І це стратегічна помилка», – каже Ольга Уралова.
Час на сон та відпочинок не можна вважати згаяним. Це запорука, що прочитане залишиться у вашій пам’яті, додає психологиня. Відпочинок може допомогти нервовій системі перезавантажитися, а мозку – відпочити.
Коли відпочили – визначте слабкі місця і починайте підготовку саме з них. Люди уникають неприємного, утім, це важливо зробити, щоб підтягнути саме те, що знаєте гірше. Не відкладайте все повторення на останній день.
Також психологиня закликає випускників долати тривогу самими тестами. Для цього можна використовувати пробне тестування, питання по датах, схемах чи правилах.
Використовуйте вправи для заспокоєння:
- напружуйте м’язи на 10 секунд, а потім розслабляйте: при цьому треба концентрувати свої думки саме на м’язі, і рухатися поступово від одного до іншого;
- дихайте діафрагмою: це повільне глибоке дихання, коли спершу ви наповнюєте повітрям живіт, далі груди, потім шию, а видихаєте дуже плавно і рівно. Вдих – через ніс, видих – через рот. Видих довший за вдих;
- керована уява: коли ви уявляєте місце, де можете бути цілком розслабленим і щасливим і подумки переносите себе туди.
За матеріалами – НУШ