09.12.2024
Наприкінці листопада 2024 року у Будві, Чорногорія, відбулася конференція Європейського комітету профспілок освіти (ЄКПО). Цей захід, який відбувається раз на чотири роки, зібрав освітніх лідерів з усієї Європи для обговорення ключових викликів, обрання нових представників та ухвалення резолюцій, що мають вирішальне значення для майбутнього державної освіти.
Зміни в керівництві та нові призначення
Новим президентом ЄКПО було обрано Джона МакГабханн з Спілки освіти Ірландії, який змінив на цій посаді Ларрі Фланагана. У своїй промові при вступі на посаду МакГабханн наголосив на важливості уважного ставлення до членів профспілок, ефективного розподілу ресурсів та вирішення питань довгострокового майбутнього освіти, особливо щодо зміни клімату як пріоритету для профспілок.
Було обрано шість віце-президентів, які представляють різноманітне та збалансоване керівництво:
- Лассе Б'єрг Йоргенсен, Профспілка дошкільної освіти Данії (BUPL)
- Роб Коупленд, Профспілка працівників університетів і коледжів, (UCU), Велика Британія
- Жульєн Фарж, Національна спілка працівників середніх шкіл (SNES-FSU), Франція
- Валентина Іліч, Профспілка вчителів Сербії (TUS, Сербія, країна, що не є членом ЄС/ЄАВТ))
- Дорота Обідняк, Профспілка польських вчителів ZNP
- Кукі Віра Бельмонте, Федерація освіти «Робітничих комісій», FECCOO, Іспанія.
Нове керівництво пообіцяло підтримувати відданість ЄКПО інклюзивній державній освіті, професійній автономії та солідарності в європейській освітянській спільноті.
До Комітету було обрано представників від профспілок освіти 51 європейської країни. Представником від України до ЄКПО було обрано Катерину Малюту-Осаулову.
Прийняті резолюції: відданість державній освіті та професійній автономії
Конференція відзначилася запеклими дебатами та прийняттям кількох важливих резолюцій, які визначатимуть порядок денний на найближчі роки:
Основна резолюція конференції: «Боротьба за майбутнє державної освіти в соціальній Європі» підкреслює, що освіта є суспільним благом і правом людини, закликаючи профспілки боротися за соціальну справедливість, справедливе фінансування і поліпшення умов праці вчителів. У ній також висвітлюється поточна кампанія «Go Public!», спрямована на зміцнення статусу вчителів по всій Європі. Віце-президент ЄКПО Оділь Кордельє назвала цю резолюцію «дорожньою картою для дводенної конференції та майбутнього напряму діяльності ЄКПО», закликаючи до посилення соціального діалогу для захисту державної освіти.
Вирішення проблеми нестачі вчителів: Глобальна нестача вчителів була однією з головних тем. Резолюція підкреслила необхідність підвищення заробітної плати, професійної автономії та покращення умов праці для залучення та утримання вчителів. Ассіан Німага (NEU, Великобританія) зазначив: «Нам потрібні привабливі умови та гідна оплата праці, щоб вирішити проблему нестачі вчителів». Жульєн Фарж з Франції ще раз наголосив на важливості впровадження рекомендацій ЮНЕСКО для вирішення цих проблем
На розгляд Конференції Профспілка працівників освіти і науки України ініціювала подання резолюції «Захист і підтримка освіти під час війн та збройних конфліктів», щоб привернути увагу урядів та світової громадськості до жахливих наслідків воєн, необхідності надати пріоритет захисту дітей, біженців та сфері освіти та докласти всіх зусиль для досягнення миру на основі міжнародного права.
«Освіта під час війни потребує захисту, підтримки та міжнародної солідарності. Особливу увагу варто приділити вихованню миру як інструменту виховання поколінь і запобігання майбутнім конфліктам та війнам. Саме освіта визначає, як житимуть у світі майбутні покоління, чи будуть вони вбивати, знищувати та воювати одне з одним за територію чи жити в мирі, підтримці та взаємоповазі» – наголосила Катерина Малюта-Осаулова у своєму виступі.
Труді Керперієн представила новий політичний документ про вплив штучного інтелекту на освіту, висвітливши як можливості, так і ризики, пов'язані з технологіями штучного інтелекту. Оділь Кордельє підтримала резолюцію, наголосивши на важливості поваги до професійної автономії та забезпечення відповідального використання ШІ в освіті. Нільс Йорген Йенсен (DLF, Данія) наголосив на необхідності того, щоб вчителі мали право голосу в тому, як ШІ інтегрується в їхнє робоче середовище, і закликав до активної участі профспілок у прийнятті цих рішень.
Була представлена нова робоча програма ЄКПО на 2025-2028 роки, яка зосереджується на розбудові колективного потенціалу, зміцненні колективних переговорів та адвокації справедливості і демократії. Виступаючі учасники зазначили, що програма допоможе ЄКПО ефективно впливати на політику ЄС в галузі освіти, підкреслили важливість узгодження цих стратегій з фінансовими реаліями.
Цитати ключових лідерів
На конференції прозвучали ключові промови, які надихнули делегатів та підтвердили роль ЄКПО у захисті державної освіти:
Мугвена Малулеке, президент Інтернаціоналу Освіти, висловив свою непохитну солідарність з європейським профспілковим рухом освітян, закликавши всіх до колективної роботи для забезпечення рівного доступу до освіти та справедливої оплати праці вчителів. Він підкреслив: «Освітяни повинні стояти разом за державну освіту, гідність вчителів і світле майбутнє, де знання переважають над невіглаством».
Яркко Елоранта, віце-президент Європейської конфедерації профспілок, підкреслив трансформаційну силу освіти у побудові справедливих суспільств і застеріг від небезпеки приватизації. Він заявив: «Освіта повинна залишатися суспільним благом. Нам потрібні колективні дії, щоб захистити її та забезпечити демократію».
Ларрі Фланаган, екс-президент ЄКПО, з самого початку задав тон своїм закликом до солідарності, підкреслюючи, що профспілки в галузі освіти завжди були і повинні залишатися захисниками людських цінностей у суспільстві. Його промова супроводжувалася доповідями, які підсилили відчуття терміновості вирішення проблеми нестачі вчителів і протистояння тиску приватизації, але також було зроблено акцент на побудові обнадійливого та стабільного майбутнього для освіти в Європі.
Дух конференції: відчуття відновленої єдності та рішучості
Цьогорічна конференція була присвячена не лише прийнятим політикам чи резолюціям; мова йшла про відродження духу єдності та віри в те, що завдяки колективним діям вчителі по всій Європі можуть здійснити значні зміни. Делегати відкрито обговорювали труднощі та виклики, з якими стикаються їхні країни, а також ділилися історіями успіху, надихаючи інших.
Конференція в Будві 2024 року стала критичною точкою для ЄКПО, оскільки вона прийняла нове керівництво, підтвердила свою місію та ухвалила стратегії протидії загрозам державній освіті. Оскільки Європа продовжує стикатися з такими проблемами, як жорстка економія, політичний екстремізм і нестача вчителів, профспілка готова рішуче захищати своїх членів і вчительську професію в цілому.
Колишній президент ЄКПО Ларрі Фланаган висловив вдячність Інтернаціоналу освіти та членам ЄКПО за їхню підтримку у складні часи, заохочуючи освітню спільноту залишатися сильною та єдиною перед обличчям труднощів.
Довідково
Європейський комітет профспілок освіти (ЄКПО) – це федерація 123 профспілок освіти в 51 країні, що представляють загалом 11 мільйонів членів по всій Європі.
За матеріалами ЦК Профспілки працівників освіти і науки України