15.11.2024
Дослідження «Вчителі України: кадровий потенціал», що було днями презентовано у столиці, виявило тривожні тенденції в освітній сфері України. Результати показують, що понад 40% учителів можуть залишити професію до 2030 року. Із студентів педагогічних спеціальностей лише половина планує працювати у школах найближчими роками.
Якщо ситуація не зміниться, Україна зіткнеться з суттєвим дефіцитом – очікується, що країні не вистачатиме приблизно 108 тисяч учителів, і це лише за умови наповнення класів відповідно до чинного законодавства.
Поглиблення кризи вчительських кадрів
Вчителі поступово стають старшими. За даними дослідження, середній вік українського педагога становить 45 років, і понад третину вчителів складають фахівці передпенсійного та пенсійного віку. Також 86% освітян – жінки. Особливо помітно знижується кількість молодих учителів: кількість педагогів віком до 30 років зменшилася у 1,6 раза за останні роки.
Із 2018 до 2023 рік школа втратила понад 15 тисяч молодих спеціалістів, яких так і не вдалося замінити.
Задоволеність учителів та основні демотиватори праці
За спостереженнями учасників дослідження, професія вчителя в Україні має низький престиж: зокрема, 80% учасників дослідження не задоволені тим, якою мірою суспільство цінує роботу вчителя. І лише 47% вчителів задоволені своєю роботою.
Незважаючи на позитивні відносини з учнями, колегами та батьками, більшість учителів відчувають значний тиск через бюрократію, низькі заробітні плати та перевантаження.
Лише 12% задоволені рівнем своєї заробітної плати, тоді як 94% вважають, що скорочення бюрократичного навантаження було б значним мотиватором. Такі настрої можна пояснити неадекватним навантаженням на вчителів та низькою фінансовою винагородою: сучасні педагоги змушені працювати з великою кількістю учнів, що не співмірно з рівнем заробітної плати.
Втрати через війну
Дослідження показало, що кадрова криза значно поглибилася з початком повномасштабної війни. Із 2022 року вчительський склад скоротився на 12%, що еквівалентно втраті майже 40 тисяч учителів.
Спостерігається також великий розрив у чисельності педагогів, які працюють в гуманітарних і технічних напрямах, що створює додаткові труднощі в навчальному процесі.
Учителів не вистачає вже зараз
Глобальний дефіцит учителів є світовим трендом, проте в Україні ця проблема особливо загострюється через війну і соціально-економічні труднощі.
В українській системі освіти вже відчувається гостра нестача вчителів: цього року бракує приблизно 14,2 тис. викладачів початкової освіти лише в містах. Навіть за реальної середньої наповнюваності класів (15 учнів у молодших класах та 17 – у середніх і старших), потреба в освітніх кадрах продовжує зростати, особливо в сільській місцевості. За прогнозами, проблема загостриться в найближчі роки, адже зростання кількості учнів вимагатиме додаткових фахівців для забезпечення якісної освіти.
Потенціал щодо поповнення вчительських кадрів
Дослідження показує, що потенціал до поповнення вчительських лав наявний. Адже в Україні за останній рік побільшало кількість здобувачів педагогічної освіти. У 2023-2024 роках ця цифра склала 94 тисячі студентів: у 2022 році кількість студентів складала 87.7 тис. осіб.
Найбільше студентів навчається на спеціальності початкова освіта (26.3 тис.) та на спеціальностях мовно-літературної галузі (19.0 тис.). Найбільш значний приріст студентів мали педагогічні спеціальності інформатичної (+63% проти попереднього року, тобто +1.6 тис.) та технологічної (+36%, тобто 1.3 тис.) освітніх галузей. Спостерігається зменшення розриву між кількістю студентів технічних та гуманітарних педспеціальностей: цьогоріч студенти технічних наук переважили над гуманітарними.
Проте виникає занепокоєння те, що середній вступний бал на педагогічні спеціальності є одним із найнижчих із-посеред усіх.
Довідково
Дослідження було проведене громадською спілкою «Освіторія» спільно з агенцією FAMA у 2023-2024 роках. Було залучено понад 10 000 учителів та студентів педагогічних спеціальностей.
Мета дослідження: комплексно оцінити поточний стан учителювання в Україні та сформувати прогноз щодо потенційних потреб освітньої сфери найближчим часом.
За матеріалами ЦК Профспілки працівників освіти і науки України