Львівська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України
ГоловнаМапа сайтуE-Mail Виконавчий апаратПравова консультація

Офіційне інтернет-представництво Президента України

Офіційний портал Верховної Ради України

Урядовий портал

Міністерство освіти і науки України

Міністерство соціальної політики

Федерація професійних спілок України

ЦК профспілки працівників освіти і науки України
Освітній портал Львівщини

 ОСНОВА Педагогічний часопис Львівщини

211 річниця від Дня народження величного Тараса Шевченка
09.03.2025

 



Сьогодні України відзначає 211 річницю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Цього дня, у 1814 році, народився видатний поет, художник, прозаїк, громадський діяч і символ української нації – Тарас Шевченко. Його пророчі слова і сьогодні відлунюють у нашій дійсності, додаючи сили, віри та впевненості. 

Шевченкове слово – це неймовірна сила. Воно народилося на ґрунті поневолення, але проростало Свободою. У кожному «Борітеся – поборете!» б’ється наш незламний Дух. У кожному «Не дай спати ходячому» – заклик діяти, не миритися з несправедливістю, будувати майбутнє.

Це не лише данина пам’яті великому митцеві, а й нагадування про відповідальність кожного з нас перед Україною.

Слово Шевченка — як зброя, як промінь свободи, що й досі веде нас вперед. Читаймо Шевченка, відчуваймо Шевченка, живімо по-Шевченківськи – гідно, вільно, незламно.

Шевченко у цифрах 

  • За інформацією «Формулярного списку про службу лінійного Оренбурзького батальйону №1» за 1853 рік зріст Тараса Григоровича складав 164 сантиметри.
  • Тарас Григорович Шевченко помер досить рано, проживши всього 47 років. Із них 24 роки митець був кріпаком. Ще 11 років перебував на військовій службі, у засланні або ж під слідством. І протягом свого недовгого (за сучасними мірками) життя лише 12 років він був відносно вільною людиною.
  • Протягом кількох десятиліть він мешкав у великих містах: 1,5 роки митець жив у Вільнюсі, а згодом ще 17 – у Петербурзі і лише 15 років за все життя провів в Україні. 
  • Пан Енгельгардт погодився відпустити Шевченка за 2500 рублів на той час ця сума була еквівалентна 45 кілограмам чистого срібла.
  • У своїй збірці «Кобзар» поет згадує слово «калина» 385 разів, слова «Україна» і «український» — 269 разів, натомість слова «Бог», «Божий», «Господь», «Господній», «Ісус», «Христос» та «Христів» уживаються в поезії Шевченка 1281 раз.
  • Він написав 237 віршованих, 11 прозових та 2 драматичних твори. Також всього до сьогодення дійшли 835 картин та малюнків Тараса Шевченка в оригіналах і частково в гравюрах на металі й дереві. Також до нас дійшло 11 автопортретів Шевченка. Крім того, відомо про 278 втрачених або не знайдених робіт. 
  • В Україні існує 25 варіацій назв міст, селищ та сіл, присвячених Шевченкові: Тарасівка, Шевченкове, Тарасівці, Тарасо-Григорівка, Кобзар тощо. Загалом ім’я митця мають 352 населених пункти. 
  • 1384 – стільки пам’ятників Кобзарю встановлено в світі. З них в Україні налічується 1256 монументів, і ще 128 – в 35 країнах світу – Бразилії, США, Китаї тощо.

Використано матеріали – Рух за мову 

Профспілка працівників освіти і науки України


Щиро вітаємо із Днем народження!

ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

79005 м. Львів, проспект Шевченка,7 кімн. 43-47,
факс: (032) 235-70-70
e-mail: profspilkaosvity@litech.net

FB сторінка Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України

© 2009. Львівська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України. Всі права застережено.

               Проспект Т. Г. Шевченка, 7, кімната 43-47, Львів 79005, тел. (032) 235-70-82
© 2009 WebMaisternia