07.11.2024
Останніми роками кількість глядачів телевізора різко зменшується, тоді як стрімко зростає число користувачів смартфонів, які обирають соцмережі, особливо Telegram. Наприклад, якщо у 2021 році аудиторія цієї платформи становила приблизно 20%, то після повномасштабного вторгнення рф в Україну у 2022 році вона збільшилася до 60+ %.
Останні дослідження на замовлення Консультативної місії ЄС в Україні інформують, що найпоширенішим джерелом, до якого респонденти звертаються для отримання надійної та перевіреної інформації про події в Україні є канали в Telegram (47% опитаних).
Також опитані звертаються до сюжетів у Youtube (26%), Телемарафону (21%), розповідей очевидців подій/знайомих (19%), офіційних сторінок та соцмереж органів держаної влади (19%).
Через телеканали, що не входять до ТБ-марафону, отримують інформацію 16% опитаних; через українські Інтернет-ЗМІ – 15%, а через міжнародні – 14%.
Новини та дописи у Facebook є джерелом перевіреної інформації для 12%, Viber та TikTok є джерелами для 10% та 7% відповідно.
Про використання Instagram та радіо зазначили по 5%, газетами/журналами послуговуються 2%.
Молодь частіше звертається до Telegram-каналів, розповідей знайомих, офіційних ресурсів державних органів влади та міжнародних Інтернет-ЗМІ. Натомість старші надають перевагу сюжетам у Youtube і телебаченню.
Разом з тим, на думку опитаних, фейки та дезінформація є найбільш поширеними у соціальних мережах (53%), каналах у месенджерах (35%) та на телебаченні (32%).
Інтернет ЗМІ містять найбільше фейків на думку 20%, особисте спілкування – на думку 15%. Газети, радіо містять найбільше дезінформації на думку близько 9%.
Проблему дезінформації та фейкових новин в Україні вважають проблемою абсолютна більшість опитаних (89%), серед яких 56% вважають її дуже серйозною, а 33% – скоріше серйозною.
Довідково
Опитування проводилося з 24 до 29 вересня 2024 року на замовлення Консультативної місії ЄС в Україні методом CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing – телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера), вибірка склала 2000 респондентів, що представляють доросле населення України (за винятком тимчасово окупованих територій та територій, на яких відсутній український мобільний зв'язок). Похибка становить 2,2% з довірчою ймовірністю 0,95.
За матеріалами ЦК Профспілки працівників освіти і науки України